Hydrożel – jak skutecznie nawilżać ziemię

Uprawa roślin to zadanie wymagające skutecznego nawadniania. Może je zapewnić hydrożel stosowany w ogrodach, donicach i plantacjach przemysłowych.

Czynniki wpływające na prawidłowy rozwój roślin

Uprawa i pielęgnacja roślin wymaga nie tylko minimum podstawowej wiedzy w zakresie indywidualnych potrzeb wybranych gatunków (optymalnego stopnia nawodnienia, preferowanej gleby, wymaganych składników odżywczych), ale przede wszystkim sumienności, wytrwałości i konsekwencji, które pozwalają uzyskać prawidłowy wzrost, piękne, dorodne kwitnienie oraz możliwie jak najlepsze plony.

Oczywistym punktem procesu uprawy roślinności, niezależnie od tego czy mamy na myśli kwiaty doniczkowe, czy przemysłowe plantacje, jest nawodnienie. Wpływa na nie bardzo wiele czynników, niejednokrotnie niezależnych od nas, często powiązanych z warunkami atmosferycznymi czy też rodzajem podłoża. Nie jest jednak tajemnicą, że najtrudniejszy i najbardziej wymagający pod tym względem jest okres letni, zwłaszcza gdy towarzyszą mu ogromne upały, niosące ze sobą trudną do opanowania suszę.

Hydrożel – skuteczne i efektywne nawadnianie

Naprzeciw problemom ogrodników, sadowników oraz miłośników domowej roślinności wychodzą twórcy nowoczesnych rozwiązań w zakresie nawadniania gleby. Absolutny hit ostatnich lat w tej dziedzinie to hydrożel, czyli tak zwany superabsorbent, który dzięki możliwości 200-krotnego zwiększenia swojej objętości, umożliwia zatrzymanie wody na wysokości siatki korzeniowej rośliny. Tym samym zapewnia on oszczędność aż 80% wody, która w standardowych warunkach w krótkim czasie przechodzi do głębszych warstw gleby, niedostępnych dla rośliny. Produkt ten może być wykorzystywany zarówno w przypadku roślin doniczkowych, jak i na powierzchniach uprawnych o niewielkim, a nawet przemysłowym obszarze.

Wskazaniem do jego stosowania są przede wszystkim podłoża lekkie, o wysokim stopniu przepuszczalności, w przypadku których woda pochodząca z opadów atmosferycznych lub sztucznego nawadniania, stosunkowo szybko przenika w głąb gleby, pozostając poza zasięgiem rośliny. Spowalnia to wzrost rośliny, a często wręcz staje się powodem jej usychania, czy braku możliwości wydania owoców. Hydrożel to również doskonałe rozwiązanie dla niewielkich miejskich upraw roślinnych, w przypadku których niemożliwe jest regularne nawadnianie i terenów trudniej dostępnych. Niewątpliwie wiąże się to z oszczędnością nie tylko z powodu mniejszego zużycia wody, ale również skrócenia czasu pracy osób odpowiedzialnych za pielęgnację roślinnych terenów ozdobnych, które w okresie letnim wymagają aż dwukrotnego nawadniania w ciągu dnia.

Skuteczne nawadnianie roślin doniczkowych

Hydrożel jest niezaprzeczalny ulubieńcem miłośników roślin doniczkowych, którzy ozdabiają nimi nie tylko pomieszczenia, ale również skrzynki balkonowe. Dzięki zastosowaniu superabsorbenta, umieszczanego na wysokości systemu korzeniowego (ok. 20 cm w głąb gleby) w trakcie sadzenia rośliny, hodowcy nie muszą troszczyć się o częste podlewanie roślin, co przynosi ogromną ulgę zwłaszcza w okresie urlopowym.

Hydrożel zatrzymując wodę dostarczaną podczas podlewania roślin, oddaje ją stopniowo do gleby, zapewniając stałe nawodnienie. Dla uzyskania maksimum efektu, należy pamiętać jednak o dokładnym przestrzeganiu zaleceń producenta, takich jak równomierne podlewanie powierzchni oraz początkowe obfite jej podlanie tak, aby żel mógł uzyskać swoją maksymalną objętość.

Zalety hydrożelu

Analizując cechy i właściwości tego produktu, zwolennicy ekologii bez wątpienia zasieją ziarno wątpliwości co do jego bezpieczeństwa dla ekosystemu. I w tym przypadku hydrożel pozostaje bez zastrzeżeń. Jest on bowiem całkowicie biodegradowalny co oznacza, że ulega samoistnemu rozkładowi w ciągu 5 lat od jego umieszczenia w podłożu. Ponadto ma wręcz korzystny wpływ na strukturę gleby, poprzez jego zdolność do zwiększania i zmniejszania objętości.

Obecność tego produkt na rynku oraz jego ciągle rosnąca popularność to duży krok w kierunku poprawy i usprawnienia procesu uprawy roślin zarówno na dużą skalę, jak i potrzeby domowe. Polecany przez wielu specjalistów z dziedziny ogrodnictwa, staje się powoli nieodłącznym elementem w procesie sadzenia roślin, który przyczynia się do lepszych efektów, większego komfortu, a jednocześnie pozostaje bezpieczny dla otaczającego nas środowiska.