Hydrożel – jak skutecznie nawilżać ziemię

Uprawa roślin to zadanie wymagające skutecznego nawadniania. Może je zapewnić hydrożel stosowany w ogrodach, donicach i plantacjach przemysłowych.

Czynniki wpływające na prawidłowy rozwój roślin

Uprawa i pielęgnacja roślin wymaga nie tylko minimum podstawowej wiedzy w zakresie indywidualnych potrzeb wybranych gatunków (optymalnego stopnia nawodnienia, preferowanej gleby, wymaganych składników odżywczych), ale przede wszystkim sumienności, wytrwałości i konsekwencji, które pozwalają uzyskać prawidłowy wzrost, piękne, dorodne kwitnienie oraz możliwie jak najlepsze plony.

Oczywistym punktem procesu uprawy roślinności, niezależnie od tego czy mamy na myśli kwiaty doniczkowe, czy przemysłowe plantacje, jest nawodnienie. Wpływa na nie bardzo wiele czynników, niejednokrotnie niezależnych od nas, często powiązanych z warunkami atmosferycznymi czy też rodzajem podłoża. Nie jest jednak tajemnicą, że najtrudniejszy i najbardziej wymagający pod tym względem jest okres letni, zwłaszcza gdy towarzyszą mu ogromne upały, niosące ze sobą trudną do opanowania suszę.

Hydrożel – skuteczne i efektywne nawadnianie

Naprzeciw problemom ogrodników, sadowników oraz miłośników domowej roślinności wychodzą twórcy nowoczesnych rozwiązań w zakresie nawadniania gleby. Absolutny hit ostatnich lat w tej dziedzinie to hydrożel, czyli tak zwany superabsorbent, który dzięki możliwości 200-krotnego zwiększenia swojej objętości, umożliwia zatrzymanie wody na wysokości siatki korzeniowej rośliny. Tym samym zapewnia on oszczędność aż 80% wody, która w standardowych warunkach w krótkim czasie przechodzi do głębszych warstw gleby, niedostępnych dla rośliny. Produkt ten może być wykorzystywany zarówno w przypadku roślin doniczkowych, jak i na powierzchniach uprawnych o niewielkim, a nawet przemysłowym obszarze.

Wskazaniem do jego stosowania są przede wszystkim podłoża lekkie, o wysokim stopniu przepuszczalności, w przypadku których woda pochodząca z opadów atmosferycznych lub sztucznego nawadniania, stosunkowo szybko przenika w głąb gleby, pozostając poza zasięgiem rośliny. Spowalnia to wzrost rośliny, a często wręcz staje się powodem jej usychania, czy braku możliwości wydania owoców. Hydrożel to również doskonałe rozwiązanie dla niewielkich miejskich upraw roślinnych, w przypadku których niemożliwe jest regularne nawadnianie i terenów trudniej dostępnych. Niewątpliwie wiąże się to z oszczędnością nie tylko z powodu mniejszego zużycia wody, ale również skrócenia czasu pracy osób odpowiedzialnych za pielęgnację roślinnych terenów ozdobnych, które w okresie letnim wymagają aż dwukrotnego nawadniania w ciągu dnia.

Skuteczne nawadnianie roślin doniczkowych

Hydrożel jest niezaprzeczalny ulubieńcem miłośników roślin doniczkowych, którzy ozdabiają nimi nie tylko pomieszczenia, ale również skrzynki balkonowe. Dzięki zastosowaniu superabsorbenta, umieszczanego na wysokości systemu korzeniowego (ok. 20 cm w głąb gleby) w trakcie sadzenia rośliny, hodowcy nie muszą troszczyć się o częste podlewanie roślin, co przynosi ogromną ulgę zwłaszcza w okresie urlopowym.

Hydrożel zatrzymując wodę dostarczaną podczas podlewania roślin, oddaje ją stopniowo do gleby, zapewniając stałe nawodnienie. Dla uzyskania maksimum efektu, należy pamiętać jednak o dokładnym przestrzeganiu zaleceń producenta, takich jak równomierne podlewanie powierzchni oraz początkowe obfite jej podlanie tak, aby żel mógł uzyskać swoją maksymalną objętość.

Zalety hydrożelu

Analizując cechy i właściwości tego produktu, zwolennicy ekologii bez wątpienia zasieją ziarno wątpliwości co do jego bezpieczeństwa dla ekosystemu. I w tym przypadku hydrożel pozostaje bez zastrzeżeń. Jest on bowiem całkowicie biodegradowalny co oznacza, że ulega samoistnemu rozkładowi w ciągu 5 lat od jego umieszczenia w podłożu. Ponadto ma wręcz korzystny wpływ na strukturę gleby, poprzez jego zdolność do zwiększania i zmniejszania objętości.

Obecność tego produkt na rynku oraz jego ciągle rosnąca popularność to duży krok w kierunku poprawy i usprawnienia procesu uprawy roślin zarówno na dużą skalę, jak i potrzeby domowe. Polecany przez wielu specjalistów z dziedziny ogrodnictwa, staje się powoli nieodłącznym elementem w procesie sadzenia roślin, który przyczynia się do lepszych efektów, większego komfortu, a jednocześnie pozostaje bezpieczny dla otaczającego nas środowiska.

Membrana dachowa – postaw na skuteczną izolację

Struktura dachu złożona jest z kilku warstw, które uzupełniając się tworzą powierzchnię zapewniającą ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami, regulację ciepła i stopnia wilgotności. Kluczową rolę wśród nich pełni funkcjonalny materiał – membrana dachowa.

Kluczowe funkcje dachu

Podstawową funkcją, jaką spełnia każdy rodzaj zadaszenia, jest ochrona przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi (opady śniegu, deszczu, silny wiatr, promienie słoneczne). W przypadku dachów budynków użytkowych dodatkowo jest to ochrona przed utratą ciepła, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym oraz nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza w okresie letnim. Tę rolę w strukturze spełnia warstwa ocieplająca – najczęściej występująca w postaci wełny mineralnej lub szklanej. Warunkiem prawidłowego jej funkcjonowania jest jednak odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. W przeciwnym razie warstwa cieplna staje się bezużyteczna. Zadanie to spełnia paroprzepuszczalna membrana dachowa, czyli trzywarstwowy, specjalistyczny materiał.

Warstwy membrany dachowej

Główna, środkowa warstwa membrany dachowej, to powierzchnia funkcyjna, która ma za zadanie zapobiegać przenikaniu wilgoci z zewnątrz budynku do wewnątrz, tym samym przeciwdziałając zawilgotnieniu ocieplenia, a także umożliwiając swobodne przenikanie pary wodnej z wnętrza pomieszczeń, a dokładniej z warstwy izolacyjnej na zewnątrz. Otoczona jest dwoma warstwami ochronnymi. Dzięki takiemu działaniu zyskuje ona rolę termoizolacyjną, przeciwdziałając przedostawaniu się zimnych podmuchów wiatru do połaci dachu.

Problem wilgoci

Konieczność montażu membrany w warstwie dachu domu, podyktowana jest wysokim stopniem zawilgocenia pomieszczeń, spowodowanego poprzez codzienne czynności takie jak gotowanie, pranie, kąpiel. Uwalniana podczas tych działań para unosi się ku górze, napotykając różnicę temperatur powodująca jej skraplanie – to właśnie ten proces stanowi największe zagrożenie dla funkcjonalności warstwy ocieplenia, gdyż w takiej formie może z łatwością w nią wnikać, powodując uszkodzenia.

Właściwy wybór materiału

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów membran dachowych. Dokonując wyboru materiału dostosowanego do potrzeb budynku, należy zwrócić szczególną uwagę na istotne parametry które go charakteryzują. Pierwszym z nich jest grubość materiału, zapewniająca optymalną ochronę, a jednocześnie dobrą przepuszczalność. W tym przypadku polecane są grubości oscylujące w granicach od 100 do 490 g/m2.

Duże znaczenie ma także grubość filmu funkcyjnego który może składać się z od 2 – 5 warstw. Pięciowarstwowy film funkcyjny zaopatrzony w warstwę termoplastycznego poliuretanu (TPU) charakteryzuje się najwyższymi ocenami ekspertów, z uwagi na maksimum ochrony zapewnionej poprzez zastosowanie specjalistycznej technologii laminowania klejem. Tym samym zyskuje kolejne cenne funkcje podkreślane podczas wyboru membrany dachowej, a więc wytrzymałość na rozciąganie i rozdzieranie (cenna podczas montażu materiału, narażonego na działanie ostrych dachówek, gwoździ czy młotków), ochrona przed promieniowaniem UV, ochrona przed ogniem, oraz wytrzymałość na temperatury (struktura pozostaje niezmieniona w zakresie temperatur od – 40 do 90oC.

Szeroka dostępność produktu, jak i jego zróżnicowane parametry, pozwalają dostosować zakup do indywidualnych potrzeb, czy też możliwości finansowych. Szczegółowe poznanie funkcji jaką spełniają w konstrukcji dachu membrany dachowe, zapobiega dokonaniu niewłaściwego wyboru, dlatego warto przez zakupem zapoznać się ze specyfikacją materiału. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniej ekipy dekarskiej z doświadczeniem w zakresie montażu określonego rodzaju membran. Niewłaściwe działanie może bowiem przyczynić się do uszkodzenia jej struktury, a tym samym pogorszenia funkcji, jakie spełnia.  Wszelkiego rodzaju drobne uszkodzenia i przerwanie ciągłości struktury membrany dachowej, powinny być natychmiastowo reperowane przy użyciu specjalistycznej taśmy do klejenia folii.

Szerokie zastosowanie agrowłókniny

Agrowłóknina to materiał z tworzywa polipropylenowego lub poliestrowego, który znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w dziedzinie uprawy roślin, ale również w przemyśle meblarskim, tekstylnym, czy nawet samochodowym.

Zastosowanie agrowłókniny w zależności od jej rodzaju

Agrowłóknina charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowania, zależnie od jej rodzaju i przeznaczenia. Dostępne są bowiem różne jej typy, odmienne pod względem grubości, struktury i mocy splotu, dzięki czemu mogą służyć zarówno jako ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (agrowłókniny ochronne), jak i stymulująco na wzrost, rozwój, czy też ochronnie, przeciw utrudniającym wzrost roślin chwastom (agrowłókniny ściółkowe). Wszystkie rodzaje mogą być wykorzystywane na polach, w nieogrzewanych szklarniach i tunelach foliowych oraz w ogrodach, zarówno  na potrzeby przemysłowe jak i indywidualne.

Agrowłóknina biała – skuteczna ochrona

Biała agrowłóknina występuje w dwóch wariantach, różniących się przede wszystkim grubością, dzięki czemu inny jej rodzaj wybierany jest przez ogrodników w okresie wiosennym, a inny w czasie zimy. Jej okryciowy charakter ma za zadanie chronić przed silnym wiatrem, gradem, intensywnymi opadami, szkodnikami, a jednocześnie zapewniać wyższą temperaturę, niż ta panująca na zewnątrz, zapobiegają tym samym zniszczeniu bardziej wrażliwych na temperaturę roślin oraz przyspieszając ich wegetację. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szybszego i bardziej obfitego plonu. Jej specjalna struktura zapewnia swobodny przepływ powietrza oraz wody, a także dostęp światła.

Białą agrowłókninę możemy zakupić zarówno w wariancie wiosennym, jak i zimowym, uzyskując tym samym pożądany stopień ochrony. Wersja wiosenna, z uwagi na mniejszą grubość, odznacza się mniejszym stopniem trwałości i większą przepuszczalnością, co odgrywa duże znaczenie podczas łagodniejszej pory roku, natomiast wariant zimowy tworzy charakterystyczną otulinową warstwę, zapobiegającą docieraniu mroźnych wiatrów do wnętrza, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza podczas bezśnieżnych zim.

Istnieje również możliwość wzmocnienia jej o stabilizatory UV, zależnie od potrzeb. Dla zapewnienia maksimum ochrony, wskazane jest stosowanie włókniny zimowej już od momentu pojawienia się pierwszych przymrozków, aż do pierwszych dni wiosny, zmieniając ją na cieńszą wersję wiosenną.

Agrowłóknina czarna – skuteczna walka z chwastami

Czarna agrowłóknina posiada odmienne zastosowanie od białej, gdyż jest to materiał służący do ściółkowania gleby. Umieszczana w podłożu ma za zadanie wzmocnić system korzeniowy rośliny, dzięki czemu jest ona bardziej stabilna i wytrzymała. Wpływa również na poprawę wzrostu rośliny, niwelując rozwój konkurujących z nią o miejsce oraz cenne składniki mineralne i wodę chwastów.

Jej specjalistyczna struktura spowalnia proces parowania wody obecnej w glebie, zachowując dłuższą jej dostępność dla rośliny, a jednocześnie swobodnie przepuszcza wodę opadową, pozwalając jej na lepsze nawodnienie podłoża, jest więc czynnikiem korzystnie regulującym wilgotność gleby. Ponadto stanowi materiał przepuszczalny dla nawozów podawanych wraz z wodą. Jest szczególnie doceniana w uprawach warzyw ciepłolubnych, w których umieszczana jest pasami pomiędzy rzędami posadzonych roślin. Znajduje także zastosowanie w rabatach ozdobnych, zmniejszając konieczność ręcznego usuwania chwastów. Najczęściej przykrywana jest korą drzew lub żwirkiem, aby zminimalizować jej widoczność, zapewniając tym samym jak najlepszy efekt wizualny.

Inne zastosowania

Włókniny poliestrowe, mimo iż kojarzone są głównie jako materiał cenny dla ogrodnictwa i sadownictwa, wykorzystywane są również w wielu innych gałęziach przemysłu. Ich szerokie właściwości oraz możliwości dopasowania ich indywidualnych funkcji do potrzeb, sprawiają, że doskonale sprawdzają się w roli elementów filtrów – w tym również samochodowych, materaców do spania, toreb ekologicznych, materiałów sanitarno-medycznych, budowlanych, czy nawet części wykorzystywanych w przemyśle elektrycznym.