Membrana dachowa – postaw na skuteczną izolację
Struktura dachu złożona jest z kilku warstw, które uzupełniając się tworzą powierzchnię zapewniającą ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami, regulację ciepła i stopnia wilgotności. Kluczową rolę wśród nich pełni funkcjonalny materiał – membrana dachowa.
Kluczowe funkcje dachu
Podstawową funkcją, jaką spełnia każdy rodzaj zadaszenia, jest ochrona przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi (opady śniegu, deszczu, silny wiatr, promienie słoneczne). W przypadku dachów budynków użytkowych dodatkowo jest to ochrona przed utratą ciepła, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym oraz nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza w okresie letnim. Tę rolę w strukturze spełnia warstwa ocieplająca – najczęściej występująca w postaci wełny mineralnej lub szklanej. Warunkiem prawidłowego jej funkcjonowania jest jednak odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią. W przeciwnym razie warstwa cieplna staje się bezużyteczna. Zadanie to spełnia paroprzepuszczalna membrana dachowa, czyli trzywarstwowy, specjalistyczny materiał.
Warstwy membrany dachowej
Główna, środkowa warstwa membrany dachowej, to powierzchnia funkcyjna, która ma za zadanie zapobiegać przenikaniu wilgoci z zewnątrz budynku do wewnątrz, tym samym przeciwdziałając zawilgotnieniu ocieplenia, a także umożliwiając swobodne przenikanie pary wodnej z wnętrza pomieszczeń, a dokładniej z warstwy izolacyjnej na zewnątrz. Otoczona jest dwoma warstwami ochronnymi. Dzięki takiemu działaniu zyskuje ona rolę termoizolacyjną, przeciwdziałając przedostawaniu się zimnych podmuchów wiatru do połaci dachu.
Problem wilgoci
Konieczność montażu membrany w warstwie dachu domu, podyktowana jest wysokim stopniem zawilgocenia pomieszczeń, spowodowanego poprzez codzienne czynności takie jak gotowanie, pranie, kąpiel. Uwalniana podczas tych działań para unosi się ku górze, napotykając różnicę temperatur powodująca jej skraplanie – to właśnie ten proces stanowi największe zagrożenie dla funkcjonalności warstwy ocieplenia, gdyż w takiej formie może z łatwością w nią wnikać, powodując uszkodzenia.
Właściwy wybór materiału
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów membran dachowych. Dokonując wyboru materiału dostosowanego do potrzeb budynku, należy zwrócić szczególną uwagę na istotne parametry które go charakteryzują. Pierwszym z nich jest grubość materiału, zapewniająca optymalną ochronę, a jednocześnie dobrą przepuszczalność. W tym przypadku polecane są grubości oscylujące w granicach od 100 do 490 g/m2.
Duże znaczenie ma także grubość filmu funkcyjnego który może składać się z od 2 – 5 warstw. Pięciowarstwowy film funkcyjny zaopatrzony w warstwę termoplastycznego poliuretanu (TPU) charakteryzuje się najwyższymi ocenami ekspertów, z uwagi na maksimum ochrony zapewnionej poprzez zastosowanie specjalistycznej technologii laminowania klejem. Tym samym zyskuje kolejne cenne funkcje podkreślane podczas wyboru membrany dachowej, a więc wytrzymałość na rozciąganie i rozdzieranie (cenna podczas montażu materiału, narażonego na działanie ostrych dachówek, gwoździ czy młotków), ochrona przed promieniowaniem UV, ochrona przed ogniem, oraz wytrzymałość na temperatury (struktura pozostaje niezmieniona w zakresie temperatur od – 40 do 90oC.
Szeroka dostępność produktu, jak i jego zróżnicowane parametry, pozwalają dostosować zakup do indywidualnych potrzeb, czy też możliwości finansowych. Szczegółowe poznanie funkcji jaką spełniają w konstrukcji dachu membrany dachowe, zapobiega dokonaniu niewłaściwego wyboru, dlatego warto przez zakupem zapoznać się ze specyfikacją materiału. Nie bez znaczenia jest także wybór odpowiedniej ekipy dekarskiej z doświadczeniem w zakresie montażu określonego rodzaju membran. Niewłaściwe działanie może bowiem przyczynić się do uszkodzenia jej struktury, a tym samym pogorszenia funkcji, jakie spełnia. Wszelkiego rodzaju drobne uszkodzenia i przerwanie ciągłości struktury membrany dachowej, powinny być natychmiastowo reperowane przy użyciu specjalistycznej taśmy do klejenia folii.