Szerokie zastosowanie agrowłókniny
Agrowłóknina to materiał z tworzywa polipropylenowego lub poliestrowego, który znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w dziedzinie uprawy roślin, ale również w przemyśle meblarskim, tekstylnym, czy nawet samochodowym.
Zastosowanie agrowłókniny w zależności od jej rodzaju
Agrowłóknina charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowania, zależnie od jej rodzaju i przeznaczenia. Dostępne są bowiem różne jej typy, odmienne pod względem grubości, struktury i mocy splotu, dzięki czemu mogą służyć zarówno jako ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (agrowłókniny ochronne), jak i stymulująco na wzrost, rozwój, czy też ochronnie, przeciw utrudniającym wzrost roślin chwastom (agrowłókniny ściółkowe). Wszystkie rodzaje mogą być wykorzystywane na polach, w nieogrzewanych szklarniach i tunelach foliowych oraz w ogrodach, zarówno na potrzeby przemysłowe jak i indywidualne.
Agrowłóknina biała – skuteczna ochrona
Biała agrowłóknina występuje w dwóch wariantach, różniących się przede wszystkim grubością, dzięki czemu inny jej rodzaj wybierany jest przez ogrodników w okresie wiosennym, a inny w czasie zimy. Jej okryciowy charakter ma za zadanie chronić przed silnym wiatrem, gradem, intensywnymi opadami, szkodnikami, a jednocześnie zapewniać wyższą temperaturę, niż ta panująca na zewnątrz, zapobiegają tym samym zniszczeniu bardziej wrażliwych na temperaturę roślin oraz przyspieszając ich wegetację. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie szybszego i bardziej obfitego plonu. Jej specjalna struktura zapewnia swobodny przepływ powietrza oraz wody, a także dostęp światła.
Białą agrowłókninę możemy zakupić zarówno w wariancie wiosennym, jak i zimowym, uzyskując tym samym pożądany stopień ochrony. Wersja wiosenna, z uwagi na mniejszą grubość, odznacza się mniejszym stopniem trwałości i większą przepuszczalnością, co odgrywa duże znaczenie podczas łagodniejszej pory roku, natomiast wariant zimowy tworzy charakterystyczną otulinową warstwę, zapobiegającą docieraniu mroźnych wiatrów do wnętrza, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza podczas bezśnieżnych zim.
Istnieje również możliwość wzmocnienia jej o stabilizatory UV, zależnie od potrzeb. Dla zapewnienia maksimum ochrony, wskazane jest stosowanie włókniny zimowej już od momentu pojawienia się pierwszych przymrozków, aż do pierwszych dni wiosny, zmieniając ją na cieńszą wersję wiosenną.
Agrowłóknina czarna – skuteczna walka z chwastami
Czarna agrowłóknina posiada odmienne zastosowanie od białej, gdyż jest to materiał służący do ściółkowania gleby. Umieszczana w podłożu ma za zadanie wzmocnić system korzeniowy rośliny, dzięki czemu jest ona bardziej stabilna i wytrzymała. Wpływa również na poprawę wzrostu rośliny, niwelując rozwój konkurujących z nią o miejsce oraz cenne składniki mineralne i wodę chwastów.
Jej specjalistyczna struktura spowalnia proces parowania wody obecnej w glebie, zachowując dłuższą jej dostępność dla rośliny, a jednocześnie swobodnie przepuszcza wodę opadową, pozwalając jej na lepsze nawodnienie podłoża, jest więc czynnikiem korzystnie regulującym wilgotność gleby. Ponadto stanowi materiał przepuszczalny dla nawozów podawanych wraz z wodą. Jest szczególnie doceniana w uprawach warzyw ciepłolubnych, w których umieszczana jest pasami pomiędzy rzędami posadzonych roślin. Znajduje także zastosowanie w rabatach ozdobnych, zmniejszając konieczność ręcznego usuwania chwastów. Najczęściej przykrywana jest korą drzew lub żwirkiem, aby zminimalizować jej widoczność, zapewniając tym samym jak najlepszy efekt wizualny.
Inne zastosowania
Włókniny poliestrowe, mimo iż kojarzone są głównie jako materiał cenny dla ogrodnictwa i sadownictwa, wykorzystywane są również w wielu innych gałęziach przemysłu. Ich szerokie właściwości oraz możliwości dopasowania ich indywidualnych funkcji do potrzeb, sprawiają, że doskonale sprawdzają się w roli elementów filtrów – w tym również samochodowych, materaców do spania, toreb ekologicznych, materiałów sanitarno-medycznych, budowlanych, czy nawet części wykorzystywanych w przemyśle elektrycznym.